TOP-1.4.1-19-SB1-2019-00025
Projekt címe: „BÖLCSŐDE LÉTREHOZÁSA NYÍRPAZONYBAN”
Támogatás összege és mértéke: 372.779.933,- Ft, 100%
Megvalósítási időszak: 2020.06.01.-2022.09.30.
Kedvezményezett neve: Nyírpazony Nagyközség Önkormányzata
Projekt leírása:
Az ingatlanon az Önkormányzat egy két csoportszobás Bölcsődét tervez megépíteni.
Az új építés célja a gyermekellátó szolgáltatás minőségének fejlesztése, a gyermekellátó tevékenységet folytató intézmény által nyújtott komfortos, modern és egészséges környezet megteremtése az ebben nevelt-gondozott gyermekek részére, illetve a kapacitások növelése a kisgyermekes szülők munkaerőpiacra való visszatérésének elősegítése érdekében. Szükséges volt a jól használható és szervezett funkcionális kialakítás, a megfelelő tartósságot, az energiahatékony fenntarthatóságot a hosszantartó működőképességet és komfortosságot biztosító anyag, szerkezet és szerkezetkialakítás megválasztása. A beruházás eredményeképpen elvárásként fogalmazódott meg, hogy a létrejövő intézmény komplexen akadálymentesített, energiahatékony és gazdaságosan fenntartható legyen. A Bölcsőde épületet a 617. hrsz-ú ingatlanon tervezzük elhelyezni, mely ingatlanon található a Polgármesteri Hivatal, a Családi napközi épülete továbbá egy melléképület. A Bölcsődét a Polgármesteri Hivatal mögötti területen, attól ÉNY-ra tervezzük elhelyezni. Az épület földszintes kialakítású, túlnyomórészt hagyományos szerkezetekből tervezett. Főbejárata a keleti (fő)homlokzaton került kialakításra. Az épület tájolása során figyelembevételre került azon Építtetői igény, miszerint a későbbi fejlesztés során megújuló energiaforrásként napelemek legyenek telepíthetők a tetőre. Az épület magassági kitűzési pontja a Polgármesteri Hivatal épület északi oldalán meglévő járda szintje a Helyszínrajzon jelölt helyen. A telken belüli gépjármű elhelyezés 6 db személygépjármű számára biztosított. A személy- és gépjárműbejárat az utcai burkolt útról a kialakított behajtón át történik. Az építmény vonatkozásában telken belül biztosított 6 db személygépkocsi elhelyezése.
A projekt alapvető célja 2 csoportos Bölcsőde létrehozása 14 fős csoportokkal. Az Önkormányzat célja, hogy a gyermekek napközbeni ellátásának hiánya a leendő szülőket, fiatal házasokat, családokat ne tántorítsa el a gyermekvállalástól, ellenkezőleg, járuljon hozzá ahhoz: segítse, ösztönözze, bátorítsa a családok gyermekvállalással kapcsolatos döntéseit. Az Önkormányzat célja a projekttel az, hogy a gyermekek napközbeni ellátását olyan intézmény biztosítsa, melyet az ellátást igénylők jó szívvel, gyermeküket jó kezekben és korszerű, kulturált, jól felszerelt környezetben tudva egyre növekvő számban vegyék igénybe.
Telek területe: 11.992 m²
A Bölcsőde:
Befoglaló mérete: 28,30 x 31,60 m
Szintek száma: 1 (földszint)
Beépített (bruttó) alapterület: 679,87 m²
Földszinti nettó alapterület: 452,39 m²
Sajtó:
„Bölcsőde és napkollektorok
Külön kihívás elé állítja az önkormányzatot a lakosságszám folyamatos emelkedése. Több mint 10 százalékkal élnek többen most a 3720 fős településen, mint tíz éve, az óvodai és az általános iskolai férőhelyek is beteltek. Az utóbbi népszerűségéhez az is hozzájárult, hogy 2011-ben magyar–angol két tanítási nyelvű lett az iskola, az ügyesebb gyereket már középfokú nyelvvizsgával indítják el a középfokú intézményekbe.
– A férőhelygondok enyhítésére közel 380 millióból felépítünk egy 24 férőhelyes bölcsődét. A közbiztonság a településen 100 százalékos, de a falugyűlésen többször is kértek kamerákat a bekötőutakhoz, ezt önerőből megvalósítottuk. Folyamatban van a Jázmin utcán a csapadékvíz-elvezetés, az iskola régi kazánházából pedig 60 férőhelyes ebédlőt alakítunk ki. Gondot kell még fordítanunk az útjainkra, valamint napkollektorokat tervezünk az önkormányzati épület tetejére. Végül nagy igény van egy új kultúrházra, ami a Nánási-féle kúria helyére kerül.”
Forrás: https://szabolcsihir.hu/szabolcs-szatmar-bereg/2021/11/kezdodhet-a-a-nyirpazonyi-bolcsode-epites
https://www.szon.hu/pr/2023/02/egyre-jobb-az-elet-nyirpazonyban
Egyre jobb az élet Nyírpazonyban
A településen számos beruházást sikerült megvalósítani az elmúlt időben, és még több fejlesztés várható.
– Nem titkolt célunk, hogy a fejlesztések elsősorban a helyi lakosság komfortérzetének növelését szolgálják – fejti ki Dubay László polgármester. – Rendszeresen vizsgáljuk és megpróbáljuk követni a változó igényeket. „Ahol élünk, érezzük is jól magunkat” elv régóta meghatározó községünkben, talán ezért is nő a lakosság száma, választják sokan településünket állandó lakhelyül.
Fejlődő infrastruktúra
– A kisgyermekes családok körében az egyik legjobban várt beruházásra tehetünk pontot idén, a TOP-1.4.1-19 pályázat segítségével két csoportszobás bölcsőde várja majd a kicsiket. A 28 férőhelyes bölcsőde hat fő részére teremt új munkahelyet. A műszaki átadás-átvétel megtörtént, jelenleg az engedélyeztetési eljárás zajlik, terveink szerint nyár közepén kinyithatja kapuit. Faluprogram pályázatain keresztül utak, járdák, csapadékelvezetők felújítása, építése, valamint intézmények energetikai korszerűsítése történt. Mindezek mellett a fiatalabb korosztály igényeit is figyelembe vettük. Sikerült megújítani a játszótereinket, illetve új játékokkal, kültéri sporteszközökkel egészültek ki közösségi tereink is. A település központjában tavaly átadott sportcsarnok messze meghaladja elvárásainkat. Hétköznap délelőttönként általános iskolásaink díjmentesen használják a jól felszerelt létesítményt, délutánonként baráti társaságok, sportklubok nagyon méltányos összegért vehetik bérbe az épületet. Örömmel mondhatjuk, hogy reggel 8-tól este 21 óráig teljes kihasználás mellett működik az intézmény, számos lehetőséget biztosítva a sportolni vágyóknak. Ennek köszönhetően az épület fenntartása az önkormányzatnak nem jelent plusz kiadást, sőt az elmúlt négy hónap bevétele meghaladta az épület üzemeltetésével kapcsolatban felmerülő kiadásokat. A délutánok és hétvégék hetekre, hónapokra előre le vannak foglalva különböző eseményekre. Igyekeztünk egy korszerűbb, komfortosabb, minél több igényt kielégítő, művelődési-közösségi teret is magában foglaló centrumot kialakítani, ahol a különböző érdeklődési körrel rendelkező fiatal és idősebb korosztály is egymásra találhat.
– Előttünk álló feladat az elnyert pályázatok megvalósítása: a Vasvári Pál utca szélesítése, Libabokori út felújítása, valamint az energetikai korszerűsítések, melyek a megépült bölcsőde és sportcsarnok épületén a gázfűtés kiváltását szolgálják. Ezáltal ezeknek az épületeknek az üzemeltetési költségei is sokkal kedvezőbbek lesznek a jelenleginél.
